SA Sonar Camo Intermediate WF Fluglina # 9
Artikelnr 139212Scientific Anglers Sonar Camo Intermediate bygger på SA's populära tapering från deras Infinity linor. En lite längre klump med en kortare tapering i fram. Detta ger en lina som ger möjlighet till väldigt länga kast samtidigt som man enkelt kan kasta större och tyngre flugor.
SA Sonar Camo Intermediate WF
Scientific Anglers Sonar Camo Intermediate bygger på SA's populära tapering från deras Infinity linor. En lite längre klump med en kortare tapering i fram. Detta ger en lina som ger möjlighet till väldigt länga kast samtidigt som man enkelt kan kasta större och tyngre flugor.
Detta är en riktigt bra lina för flugfiskaren som fiskar med streamers i sjöar och längst med kusten. Linan är gjord för att kunna fiskas bra i våra lite kallare vatten i Skandinavien.
- Linan är gjord 1/2 klass tyngre för att ladda snabba spön bättre
- Hela linan är intermediate
- Gjord för fiske i kallare klimat
- Sjunker med 1,5tum/sek (3cm/sek)
Klass | Klumplängd | Totallängd | Klumpvikt |
---|---|---|---|
# 8 | 14,9m | 32m | 21,4g |
# 9 | 15,2m | 32m | 25,6gram |
# 10 | 15,5m | 32m | 30,8gram |
Klass! | 9 |
Densitet | Hover / Intermediate |
