Sammanfattning

Mellanvarm jacquard-flanellskjorta i mjuk bomull/polyester med pearl snaps och Regular fit. Slitstark, stilren och bekväm både till och från vattnet.

Produktinformation

Howler Bro's Sheridan Flannel är en mellanvarm flanellskjorta som funkar lika bra i båten som vid grillen efter fiskepasset. Den är sydd i en mjuk bomulls- och polyesterblandning med jacquardvävd struktur som ger både komfort och tålighet för aktiva dagar vid vattnet.

Skjortan har pearl snaps längs fronten och i ärmsluten för enkel av- och påtagning, även med kalla eller fuktiga händer. Regular fit ger en skön passform med utrymme för ett underställ eller t-shirt under, utan att kännas bulkig under flytväst eller vadarjacka.

På fållen sitter en infälld microfiberbit anpassad för att torka rent glasögon eller polariserade solglasögon från stänk, dimma och fingeravtryck – smidigt när du spanar efter jagande abborre eller gädda i ytan. Den borstade ytan gör skjortan mycket mjuk mot huden och lagom varm vår, höst och kyliga sommarkvällar.


  • Material: 60 % bomull, 40 % polyester jacquard flanell
  • Vikt: Mellanvarm flanell för flersäsongsbruk
  • Knäppning: Pearl snaps fram och vid ärmslut
  • Passform: Regular fit
  • Nederkant: Shirt tail-öppning för bra rörlighet
  • Integrerad microfiber vid fållen för rengöring av glasögon
  • Yta: Supermjuk, borstad finish mot huden
Visa mer Visa mindre

Frågor & Svar

Specifikationer

Klädstorlek: L , M , S , XL , XXL
Modell: Herr
Yttermaterial: 60% Cotton, 40% Polyester

Relaterade Reportage & Guider

Det finns ännu inga blogginlägg kopplade till denna artikel.

Ingår i produktserien:

Se hela serien