Sammanfattning

Allround spö- och rullecombo för betesfiske efter abborre, gädda och gös. Modern konstruktion med grafitklinga, 7+1 kullager och 15 lb maxbroms.

Produktinformation

Max SX Combo är ett smidigt allroundset för betesfiske i både svenska vatten och resten av Europa. Både spö och rulle är byggda med moderna material som ger bra kombination av känsla, kastlängd och kontroll vid fiske med olika typer av beten.

Med 24T grafitklinga får du en lätt och responsiv känsla som gör det enkelt att känna hugg och bottenkontakt, oavsett om du fiskar små spinnerbaits efter abborre, wobblers efter gädda eller jiggar efter gös. Den starka bromsen på upp till 15 lb ger trygghet när du drillar större fisk.

Rullen har ett 7+1 kullagersystem som ger jämn och stabil invevning, medan HD EVA-handtagen ger bra grepp även under längre pass. Kombinationen är lätt att kasta med och funkar bra med de flesta vanliga beten för spinn- och jiggfiske.


  • Typ: Spö- och rullecombo för betesfiske
  • Användning: Allroundfiske med beten i sötvatten
  • Klinga: 24T grafit
  • Rulle: 7+1 kullager
  • Maxbroms: 15 lb
  • Handtag: HD EVA-handtag
  • Egenskaper: Bra kastlängd och känsla
  • Lämpliga beten: Spinnerbaits, wobblers, jiggar
  • Målarter: Abborre, gädda, gös
Visa mer Visa mindre

Frågor & Svar

Specifikationer

Art: Allround
Transportlängd: 103 cm , 111 cm
Aktion: Fast
Kastvikt Max: 40 g , 60 g
Kastvikt Min: 10 g , 15 g
Klinga: 24T Carbon
Material Handtag: High Grade EVA
Spödelar: 2-delat
Spölängd, cm: 198 cm , 213 cm
Spölängd, Fot: 6'6'' , 7'
Antal kullager: 8
Linintag: 57 cm
Linkapacitet: 115m/0.36mm
Maxbroms: 7 kg
Utväxling: 6.8:1
Vevsida: Vänster

Relaterade Reportage & Guider

Det finns ännu inga blogginlägg kopplade till denna artikel.

Ingår i produktserien:

Se hela serien