Daiwa QC750 är en extra liten och lätt haspelrulle framtagen för ultra light-fiske, där balans och känsla i det lätta spöt är extra viktigt. Storleken gör den väl lämpad för abborrfiske med lätta jiggar och små beten, fiske i mindre vatten eller när du vill ha en smidig rulle till pimpelfiske på vintern.
Den kompakta kroppen rymmer en ABS longcast-spole i aluminium som hjälper till att ge fina, kontrollerade kast trots tunna linor. Den infällbara veven med snabbfäste i aluminium gör rullen enkel att transportera i betesväskan eller ryggsäcken utan att ta onödig plats eller riskera skador.
QC750 har Infinite Anti-Reverse som ger en stabil invevning utan glapp i veven, något som uppskattas särskilt vid finsmekande abborrfiske och när du drillar fisk på tunna linor. Det I-formade vevhandtaget ger ett säkert grepp även med kalla eller blöta fingrar. En smidig, användarvänlig rulle för dig som gillar lätt utrustning och vill ha ett enkelt val till ditt UL- eller pimpelspö.
- Modell: Daiwa QC750
- Rulltyp: Haspelrulle (extra liten storlek)
- Användningsområde: Ultra light, lätt abborrfiske, småvatten, pimpelfiske
- Spole: ABS Aluminium longcast-spole
- Bromssystem: Infinite Anti-Reverse
- Vev: Aluminium fast snap-vev, hopfällbar
- Vevknopp: I-Shape-knopp
- Konstruktion: Lätt och kompakt för lätta spön