Sammanfattning

Daiwa Söder Custom Predator Trolling 8'6'', 20-30lbs 2sec V2 – en ny version av vårt egna trollingspö i samarbete med Daiwa! Skapat för trolling efter lax, gädda och gös i svenska vatten.

Produktinformation

Daiwa Söder Custom Predator Trolling 8'6'' V2 är en uppdaterad modell av vårt egenutvecklade spö tillsammans med Daiwa – byggt för trolling efter stora predatorer i svenska vatten. Det lämpar sig främst för lax och gädda, men fungerar också fint för gös och flötestrolling.

Klingan är både stark och följsam, vilket gör spöet kraftfullt men ändå känsligt. Den färgade toppen ger tydlig huggindikering och bra koll på betets rörelse. Denna version är uppdaterad med Fuji-spöringar, rullfäste och en lättare vikt.

Triangelformat EVA-framhandtag ger säkert grepp vid drillning, och det längre bakhandtaget gör det bekvämt att hålla spöet i armhålan under fight. Kryssbutt ger stabil passform i spöhållare.

  • Längd: 8'6'' (259 cm)

  • Spödelar: 2

  • Transportlängd: 135 cm

  • Vikt: 280 g

  • Linvikt: 20–30 lbs

  • Fuji spöringar & rullfäste (uppdaterat)

  • Lättare än föregående modell

  • Robust och följsam klinga

  • Färgad spötopp

  • Kryssbutt – passar spöhållare

  • EVA-foam triangelformat framhandtag: 18 cm

  • Förlängt bakhandtag: 40 cm

Visa mer Visa mindre

Frågor & Svar

Specifikationer

Längd Bakhandtag: 40 cm
Transportlängd: 135 cm
Vikt: 280 g
Material Handtag: EVA
Spödelar: 2-delat
Spölängd, cm: 259 cm
Spölängd, Fot: 8'6''

Relaterade Reportage & Guider

Det finns ännu inga blogginlägg kopplade till denna artikel.

Ingår i produktserien:

Se hela serien