Sammanfattning
RenzShad Finesse är ett kompakt och mångsidigt finessebete på 7 cm och 3 g, utvecklat för abborrfiske med flera olika tekniker. Den rullande gången, fina droppet och lättdrivna paddeln gör att betet arbetar effektivt även vid långsam presentation. Perfekt för dropshot, Texas Rig, Carolina Rig och klassiskt jiggfiske.
Produktinformation
RenzShad Finesse är ett 7 cm långt och 3 g tungt mjukbete framtaget för finessebetonat abborrfiske. Betet har en tydligt rullande gång och ett attraktivt dropp, samtidigt som den slanka paddeln är extremt lättdriven och börjar arbeta redan vid låg fart.
Det gör RenzShad Finesse till ett mycket mångsidigt bete som fungerar med flera olika riggar och presentationer. Fiska det på dropshot när du vill hålla betet svävande nära fisken, använd det på Texas Rig eller Carolina Rig för mer bottennära finesse, eller rigga det klassiskt på jiggskalle för aktivt sökfiske.
För klassiskt jiggfiske rekommenderas BKK Silent Chaser 1/0. Vid fiske med cheburashka passar en offsetkrok i storlek 2/0 bra.
Den nya färgkartan innehåller flera genomtänkta alternativ för olika vatten och ljusförhållanden. Chartreuse/Pumpkin kombinerar en UV-aktiv chartreusefärg med en Green Pumpkin-rygg utan UV. Winter Melon har pärlvit buk och melonfärgad rygg med diskret glitter. Shad har pärlturkos buk och transparent svart rygg med mother of pearl-glitter samt orange haka och paddel.
Kiwis är grön med inspiration från fruktköttet i en kiwi men skiftar mot brunt i vattnet och innehåller mycket UV. Junebug Shiner har en transparent lila grundfärg med mother of pearl-glitter som övergår till en intensiv röd ton i vattnet, även den med mycket UV.
- Längd: 7 cm
- Vikt: 3 g
- Kompakt finessebete för abborre
- Rullande gång
- Attraktivt dropp
- Lättdriven paddel som arbetar vid låg fart
- Passar dropshot
- Passar Texas Rig
- Passar Carolina Rig
- Passar klassiskt jiggfiske
- Rekommenderad jiggkrok: BKK Silent Chaser 1/0
- Vid cheburashka: offsetkrok 2/0
- Chartreuse/Pumpkin – UV-aktiv chartreuse med Green Pumpkin-rygg utan UV
- Winter Melon – pärlvit buk och melonfärgad rygg med glitter
- Shad – pärlturkos buk, transparent svart rygg, mother of pearl-glitter samt orange haka och paddel
- Kiwis – grön färg som skiftar mot brunt i vattnet och innehåller mycket UV
- Junebug Shiner – transparent lila med mother of pearl-glitter, skiftar mot intensivt rött i vattnet och innehåller mycket UV
Frågor & Svar
Specifikationer
| Art: | Abborre |
| Betesfärg: | Chartreuse Pumpkin , Green Pumpkin , Ice , Junebuge , Kiwis , Red Devil , Shad , Winter Melon |
| Beteslängd: | 7 cm |
| Vikt: | 3 g |














