W6 Powerstrike-T 2nd Generation är ett noggrant utvecklat predatorspö för aggressivt fiske med både hårda och mjuka beten. Den högpresterande Torayca®-klingan i kolfiber (40T+T1100) ger låg vikt, snabb aktion och tydlig kontakt med betet, så du känner minsta pet och sätter kroken effektivt.
Spöt är framtaget för riktat fiske efter större abborre, gös och gädda och klarar allt från jerkbaits och twitchfiske till shads och spinnerbaits. Fuji® SiC-ringarna ger jämn kastning med både flätlina och nylon och hanterar hård belastning när du drillar stor fisk.
Det specialdesignade Westin 3C-handtaget i kolfiber ger nära kontakt med klingan för bättre känsla och kontroll, oavsett om du fiskar från båt eller land. Ett Fuji KSKSS16/ASH-rullfäste håller din multirulle stadigt på plats, medan Seaguide®-krokhållaren gör det enkelt att säkra betet vid förflyttning.
Kombinera W6 Powerstrike-T 2nd Generation med en Westin multirulle i storlek 200 eller 300 för ett välbalanserat gäddset med kraft, räckvidd och kontroll.
- Användningsområde: Predatorfiske med hårda och mjuka beten
- Målart: abborre, gös, gädda
- Klinga: 40T+T1100 Torayca® High Performance Carbon
- Aktion: snabb, kraftfull med hög respons
- Ringar: Fuji® SiC
- Rullfäste: Fuji KSKSS16/ASH
- Handtag: Westin 3C – Close Contact Carbon-handtag
- Krokhållare: Seaguide® TiDHOOK#4
- Passar rullar: multirullar (baitcaster), t.ex. Westin 200/300