Sammanfattning

Streamermönster som imiterar blodigel och småfisk för öring, harr och regnbåge. Fiskas effektivt med både flytlinor och snabbt sjunkande linor.

Produktinformation

Umpqua Fly Hell Razor Leech är ett modernt streamermönster som är framtaget för att trigga hugg från både skygg och aktiv fisk. Kroppsprofilen och materialen gör att flugan rör sig levande i vattnet och imiterar både blodigel och liten baitfish, något som ofta får trög fisk att kliva på.

Flugan fiskas lika bra i strömmande vatten efter öring och harr som i put‑and‑take‑sjöar efter regnbåge. Den fungerar med både flytlinor och snabbt sjunkande linor, beroende på hur djupt du vill presentera den. En jämn, rak invevning kan kompletteras med små pauser eller korta, snabba strippar för att variera gången och utlösa reaktionshugg.

Hell Razor Leech levereras i storlek 12 och täcker mycket av det typiska födovalet i svenska vatten. Färgerna Black, Natural Grey och Olive är beprövade allroundval som fungerar i både klart och grumligt vatten samt under olika ljusförhållanden.


  • Modell: Umpqua Fly Hell Razor Leech
  • Typ: Streamer/leech-mönster
  • Krokstorlek: 12
  • Färger: Black, Natural Grey, Olive
  • Målart: öring, harr, regnbåge m.fl.
  • Fiskevatten: strömmande vatten och sjö
  • Kan fiskas med flytlinor och snabbt sjunkande linor
  • Lämplig för både stilla invevning och mer aktiv presentation
Visa mer Visa mindre

Frågor & Svar

Specifikationer

Relaterade Reportage & Guider

Det finns ännu inga blogginlägg kopplade till denna artikel.

Ingår i produktserien:

Se hela serien