Sammanfattning

Polariserade glasögon med gul lins som lyfter svagt ljus och tar bort reflexer från vattenytan. Stabil, bekväm passform för långa pass.

Produktinformation

Anglrs Vättern med gul lins är gjorda för pass när ljuset inte riktigt räcker till för mörkare glas. Den polariserade linsen tar ner reflexer från vattenytan och gör det lättare att se djupkanter, vak och rörelser under ytan vid skymning, gryning och mulna dagar.

Den slitstarka plastbågen är byggd för aktiva pass – både vid kusten och på insjöar. Mjuk gummering vid näsa och skalmtoppar ger ett säkert grepp när du kastar, håvar eller byter plats ofta. De avtagbara sidopanelerna stänger ute sidoljus när solen står lågt, men kan lätt tas av om du vill ha en mer öppen känsla. Ventilationsöppningar hjälper till att motverka immiga glas, så fokus kan ligga på fisket istället för på putsduken.

Modellen fungerar lika bra till fiske som till båtliv och dagar då mycket tid tillbringas nära vattnet. Levereras med mikrofiberpåse som både skyddar glasögonen och fungerar som rengöringsduk.


  • Polariserad gul lins för svagt och växlande ljus
  • Förstärker kontraster och ljusar upp synfältet
  • Minskar reflexer från vattenytan
  • 100% UV-skydd
  • Slitstark plastbåge anpassad för aktivt fiske
  • Mjuk gummering vid näsdel och skalmtoppar
  • Avtagbara sidopaneler som blockerar sidoljus
  • Ventilationsöppningar som motverkar kondens
  • Bekväm och stabil passform för långa pass
  • Levereras med mikrofiberpåse för förvaring och rengöring
Visa mer Visa mindre

Frågor & Svar

Specifikationer

Relaterade Reportage & Guider

Det finns ännu inga blogginlägg kopplade till denna artikel.

Ingår i produktserien:

Se hela serien